מהו בדק בית ואיך זה עובד

התחום המכונה בדק בית התפתח רבות בשנים האחרונות וחברות שונות מציעות את שירותיהן. על מנת להזמין בדק בית איכותי ואמין חשוב להבין ראשית מהו בדק בית ואילו בדיקות נכללות בהגדרתו.
מהו בדק בית?
בדק בית הוא שם כולל למספר בדיקות הנעשות במישור ההנדסי , המשפטי והסביבתי לנכס מסוים. בדיקות אלו מוזמנות על ידי בעל הנכס, שוכרים או קונים פוטנציאלים וכדומה. בדק בית ניתן לערוך לדירה, בניין מגורים, בית פרטי ואפילו למבני תעשייה.
אילו בדיקות מבצעים במסגרת בדק בית ?
הבדיקות המבוצעות על ידי חברת בדק בית מתחלקות למספר תחומים עיקריים:
בדיקות הנדסיות "על הנייר" –מהנדס בניין או מפקח מורשה הבקיא בתחום ביקורת המבנים ובדק בית בודק את המסמכים ההנדסיים של הנכס ומוודא כי הנכס נבנה לפי תקנות ותקנים נכונים, לא כולל חריגות בניה וחריגות הנדסיות וכדומה. כמו כן, המהנדס בודק כי הנכס אכן נבנה על פי התוכנית לאחר בדיקה פיזית שלו.
בדיקות הנדסיות פיסיות –  חברת בדק בית תבדוק באמצעות בעלי מקצוע שונים ומכשור מתקדם אלמנטים כגון: חשמל, אינסטלציה, ריצוף, יציקות בטון וקירות בלוק, קירות גבס, חלונות, איטום גגות ועוד.
בדיקה משפטית – חלק משמעותי מתחום שירותי בדק בית הוא בדיקה משפטית של הנכס. החשיבות גדולה במיוחד עבור קונים פוטנציאלים. עורך דין המתמחה בתחום המקרקעין יבחן את מסמכי הנכס ויוודא כי אינו משועבד, אינו כולל הערות אזהרה בנסח הטאבו, אינו חלק ממאבק ירושה וכדומה.
בדיקות סביבתיות – בדק בית עשוי לכלול גם בדיקה של סביבת הנכס כולל בדיקת טיב האוכלוסייה השוכנת בקרבת ובשכנות לנכס המדובר. הדו"ח יכלול מפגעי רעש סביבתי (כגון:ביתי ספר, אוטובוסים העוברים בקרבת הנכס), מפגעי ריח (סמיכות לאזורי תעשייה, חקלאות וכדומה).
מי מספק שירותי בדק בית? איך זה עובד?
בדק בית ניתן להזמין אצל חברה המתמחה בתחום. חברות העוסקות במתן שירותי בדק בית כוללות מהנדסי בניין בעלי ניסיון, מפקחי בנייה, עורכי דין ובעלי מקצועות נוספים כגון מהנדסי חשמל, אינסטלציה וכדומה. המזמין מפרט את "עומק" הבדיקה הרצוי והחברה, באמצעות המומחים ברשותה מספקת ללקוח דו"ח מפורט בו כל הממצאים.

כדאי לברר לגבי שירותי בדק בית

Leave a Reply