סיתות אבן – גימור מסותת לריצוף אבן

(מדובר על גימור מסותת עבור אבן גיר, שיש לצורך ריצוף פנים וחוץ , חיפוי קירות, מדרגות)
מבוצע באמצעות הכאה בפטיש ואזמל, במכונה ידנית או במכונה גדולה. לא ניתן לביצוע בגרניט, ברזינה ובאבן קיסר. מתאים, בעיקר, לחיפוי קירות חיצוניים. עוביו המינימלי של הלוח מוגבל, בהתאם לרמת "האגרסיביות של העיבוד על מנת להקטין את השבר. בחלק מהעיבודים ניתן להשאיר מסגרת שאינה מסותתת, אלא נשארת חלקה (זמלה).

סוגי הסיתות (מהגס לעדין):
1.    טובזה : תבליט גס ביותר. משמש בעיקר לקירות חיצוניים, ולעיתים לקירות דקורטיביים. עובי בסיס הלוח (ללא התבליט) הוא 6 ס"מ. רוחב הלוח, בדרך כלל, 20 ס"מ. כאשר נדרש רוחב גדול יותר (40 סמ), יש צורך בזמן עבודה ארוך יותר על מנת לקבל את התבליט, ולכן המחיר גבוה יותר.
2.    טובזה מחורץ (מנותז) : שילוש של חריצים המבוצעים בניסור והפסים שביניהם מנותצים בעזרת אזמל בתבליט הדומה לטובזה. ניתן לקבוע את רוחב הפסים שבין החריצים (המידה השכיחה 3 סמ). עובי לוח מינימלי 2.5 ס"מ.
3.    מוקרם : עיבוד זהה לטובזה, אך ברוחב אריח של 12 ס"מ. עובי האריח 2-3 ס"מ. נהוג לחשבו במ"א.
4.    טלטיש : מבוצע באמצעות איזמיל צר, בעל שן אחת. מכות האיזמיל הנן צפופות יחסית (ברווח של 4-5 סמ זו מזו). מומלץ לחיפוי קירות וגדרות חיצוניים. עובי הלוח 3-4 ס"מ. מסופק ללא זמלה.
5.    נקר : מבוצע על ידי שבירת פאות הלוח באמצעות איזמיל רחב (שאפט), וסיתות צפוף של איזמיל צר יותר על פני הלוח. מומלץ לחיפוי קירות וגדרות חיצוניים. עובי הלוח 3-4 ס"מ. מסופק ללא זמלה, מלבד הזמנות מיוחדות, המעלות את המחיר.
6.    מסמסם : מבוצע באמצעות איזמיל בעל 3 או 5 ראשים היוצרים שקעים בצורת פס קצר. ניתן גם לביצוע במכונה. משמש לחיפוי קירות חיצוניים ולריצוף מדרכות ושטחים ציבוריים. עובי מינימלי של הלוח 2 ס"מ. מסופק ללא זמלה, מלבד הזמנות מיוחדות, המעלות את המחיר.

מוטבה
עיבוד דומה ברמת התבליט למסמסם, אך עם שקעים נקודתיים. מבוצע לרוב במכונה, אך במקרים של כמות קטנה או שטח מצומצם באופן ידני. עובי מינימלי של הלוח 2 ס"מ. מסופק ללא זמלה, מלבד הזמנות מיוחדות, במחיר גבוה יותר.

ליטוש במכונה ידנית
(כל סוגי החומרים ובעיקר גרניט ואבן קיסר / כל סוגי היישומים)
בליטוש (הברקה) המבוצע באמצעות מכונה ידנית קשה, ולפעמים אף לא ניתן, להשיג ברק כמו זה המתקבל במכונות. לכן קנטים, עיבוד מסביב לכיור ועיבודים אחרים המבוצעים ידנית עשויים להיות מבריקים פחות מפני הלוח. גם הדיוק והאחידות בביצוע פחות איכותיים. הדבר קשה אף יותר בליטוש פני הלוח.

על מנת להשיג ברק מקסימלי, יבוצע ליטושים של קנטים בצלע ישרה (במיוחד בפרופיל מעוגל) במכונה. רק כאשר לא ניתן לבצע את הליטוש במכונה, יבוצע הליטוש במכונה ידנית.

Leave a Reply