ריצוף במשיקי אבן סגורים ופתוחים

הכתוב במאמר זה אינו בגדר הוראות ביצוע. כל המשתמש במידע לצורך עבודה עושה זאת על אחריותו.

 

 

כיצד  לקבוע האם לרצף במשיקים פתוחים (רוחב ?) או סגורים
ההמלצות הן :
א כאשר מתוכנן ליטוש אבן : ניתן לרצף במשיקים סגורים או פתוחים. בשני המקרים תבוצע, לפני הליטוש, פתיחה של המשיקים בעזרת דיסק חיתוך (ברוחב של 1.2 1.0 ממ). פעולה זאת נחוצה לשם הרחבת החיבור בין האריחים (כאשר המשיקים סגורים). בכל מקרה כדאי להחליט לפי המקרה הספציפי. אנו מעוניינים לקבל, בסופו של דבר, משיקים פתוחים מכיון שכך ניתן להחדיר את הדבק לעומק הרווח ובעובי מספיק המאפשר לדבק אחיזה טובה לאורך שנים. דבק שעומקו ועוביו עשיריות המ"מ בלבד יישבר ויתנתק ממקומו במשך הזמן. דוגמאות רבות יש לריצוף שבוצע במשיקים "סגורים, שהדבק ניתק מהם, והם התמלאו בקו דק של לכלוך שחור המכער את משטח הרצפה כולו !!
ב כאשר לא מתוכנן ליטוש אבן : בדרך כלל מרצפים במשיקים סגורים (ללא מרווח). החסרונות הם חדירת נוזלים אל מתחת לריצוף, צבירת לכלוך לאורך קו החיבור בין האריחים.

אפשר לסתום את המשיקים ברובה, אך סביר להניח שחלקים מהרובה יתפוררו ויתנתקו ממקומם במשקך הזמן באין להם אחיזה טובה.

בעת הריצוף
1.    יש להקפיד על שמירה על מישור מפולס, הפרשי גובה מינימליים בין האריחים, משיקים ישרים, רוחב משיקים אחיד, מפגש משיקים מדויק.
2.    במהלך הריצוף יש צורך לבצע חיתוכים ליד קירות, דלתות וכולי. לביצוע בחיתוכים רצוי להשתמש באריחים בעלי פגמים כגן שברים, כתמים, וחורים, ובכך להקטין את כמות הפחת. כמו כן ניתן לרצף אריחים פגומים במקומות כגון מתחת לארונות, ריהוט וכיו"ב.
3.    יש להשתמש בפטיש גומי בלבד, המונע שבר (וגם שומר על בריאותו של הרצף, באמצעות מניעת מכות על פרק היד)
4.    חיתוך האריחים במישור מתאים ותקין יקטין את השבר.
5.    יש להקפיד שהמשיקים יישארו נקיים משאריות טיט ולכלוך. הדרך למנוע מהטיט לעלות במשיקים היא לעבוד עם טיט סמיך, וכן ע"י הנחת האריח בצמוד לאריח השכן ומשיכתו לאחור.
6.    אם האריחים בעלי גוונים שונים במקצת ניתן לערבבם באופן אחיד במשטח הריצוף. אם הבדלי הגוון גדולים מדי, כדאי להפריד ביניהם ולרצפם בחדרים שונים.
7.    בעת הריצוף/חיפוי קשה להבחין בהבדלי גוון קלים בין האריחים. לכן על העובד לבחון מדי פעם את שטח הריצוף/חיפוי כולו על מנת לאתר אריחים או קבוצות של אריחים השונים באופן חריג מהאריחים הסמוכים, ולהחליפם מבעוד מועד.

ריצוף עם רובה
אם לא מתוכנן ביצוע ליטוש אבן, יש לחסום את המשיקים ברובה. הרובה מונע חדירת נוזלים אל מתחת לתשתית הריצוף, מונע הצטברות לכלוך במשיקים ומעניק גימור אסתטי לקו החיבור בין האריחים. על מנת שהרובה יאריך ימים יש לוודא מרווח מינימלי של המשיקים (בדרך כלל לפחות 2 ממ). יש להקפיד על הוראות יישום הרובה.

בעת ביצוע רובה אריחים בלעי פני שטח מחוספסים (אבן חול, צפחה, כורכר, Shell Stone וכיוב), יש לוודא שהרובה לא ידבק לפני האריח. קשה מאוד, ולעתים לא ניתן, להסיר שאריות רובה מאריחים מסוג זה. הדרך למנוע זאת היא על ידי הדבקת סרט דביק (מסקינג טייפ או דומה לו) לקצוות האריחים ולהסירו עם גמר הביצוע. ניתן גם, במרבית המקרים לבצע ללא סרט דביק, אך להסיר את שאריות הרובה לפני זמן ההתקשות הסופי של הרובה (בין חצי שעה לשעה וחצי בהתאם לסמיכות הרובה ותנאי האקלים), בעזרת ספוג קשיח במקצת.

Leave a Reply