ריצוף של טיט על תשתית חול

שיטת הריצוף של ריצוף בטיט על תשתית חול. (הערה:

הכתוב במאמר זה אינו בגדר הוראות ביצוע. כל המבצע עבודה בעזרת ההוראות והעצות שבמאמר,  פועל על אחריותו בלבד.)

1.    יש לנקות את תשתית הריצוף (בדכ יציקת בטון) באופן יסודי משאריות חומרי בנין למיניהם, ובעיקר ממסמרים וחוטי ברזל העשויים להכתים את הריצוף בחלודה.
2.    יש לפזר חול ים (זיפזיף) נקי ויבש עד גובה של 3 -4 ס"מ מתחתית האריח.
3.    יש להכין חול מיוצב באופן הבא : מערבבים 15 20 דליי חול עם שק מלט בתוספת של מעט מים, עד קבלת תערובת לחה. את התערובת הזו מפזרים על החול עד גובה הריצוף המיועד (תחתית האריח). ניתן גם לערבב מלט בשכבה העליונה של חול המילוי.
4.    שכבת החול המיוצב מהוה תשתית יציבה לשכבת הטיט, וכן סופחת אליה את הנוזלים מהטיט, ובכך מקטינה את הסיכוי של ספיגת נוזלים ע"י האריח והכתמתו.
5.    יש להכין תערובת המשמשת למריחת גב האריח (פריימר) באופן הבא : מלט + חול ים ביחס 1 : 1 ואלונית (או בי ג'י בונד 17) ומים ביחס 1 : 1. לערבב עד קבלת תערובת דלילה ולמרוח במברשת את גב האריח. ניתן לרצף את האריחים כשהפריימר עדיין לח.
6.    הפריימר משפר את הידבקות האריח לשכבת הטיט ומסייע באטימת האריח לנוזלים העשויים לעלות מהטיט. באריחי טרצו אין צורך במריחת פריימר.
7.    יש להכין טיט באופן הבא : מערבבים 1 שק מלט עם 2 שקים של חול ים, מוסיפים 3 ק"ג אלונית (או בי ג'י בונד 17) מהולה בכמות זהה של מים, מוסיפים מים, לפי הצורך, עד קבלת תערובת נוחה לעבודה (בניסויים שבוצעו נמצא שכמות המים שרצף מוסיף לתערובת הטיט היא בערך 7 ליטר למר ריצוף). אסורק להשתמש בסיד או בחול מחצבה בתערובת טיט.
8.    לפזר טיט בעובי של כ 2 3 ס"מ (שני דליים של טיט (כ 25 קג) מספיקים למר ריצוף) ולרצף.
9.    בעת הריצוף יש להקפיד על כך שהטיט ימלא את כל השטח שמתחת לאריח. זאת כדי למנוע שבר כתוצאה מדריכה על אריח שקיים חלל תחתיו, וכן על מנת ליצור תשתית רציפה ומוצקה של בטון מתחת לריצוף.
10.    בצפחה, בשיש וברזינה בהירים חובה להשתמש במלט לבן בתערובת הפריימר והטיט (רצוי גם בשכבת החול המיוצב). מלט אפור עלול להכתים את פני האריח בכתמים כהים שלא ניתן להסירם. כתמים אלו נוצרים כאשר הפחם המצוי במלט האפור עולה בעליה נימית (קפילרית) עם הנוזלים אל תוך האריח. כאשר מרצפים סוגים אלו במלט אפור (בניגוד להמלצה זו), ניתן לפזר מלט לבן מיד לאחר הריצוף (כאשר הטיט עדיין לח). צעד זה עשוי להקטין את הנזקים.
11.    יש להקפיד לעבוד בצורה נקיה ביותר כך שהאבן לא תוכתם בטיט ושאר חומרים מכתימים (במיוחד בצפחה, באבן חול ובכורכר).
12.    חומרי מליטה לריצוף בטיט
13.    חול 1 מ"ק / 50 מ"ר.
14.    מלט 1 שק / 4 מ"ר.
15.    אלונית 1 גלון / 10 מ"ר.

מגבלות שיטת הריצוף בטיט : כל שיטה הכוללת בתשתית שכבת חול היא בעייתית, משום הנטייה של החול לספוח ולהחזיק רטיבות. רטיבות זו שואפת לעלות בעליה נימית לשכבת הריצוף, וגורמת לה נזק. במקומות רבים בעולם מרצפים ישירות על תשתית הרצפה, כאשר הצינורות עוברים בקירות, ולא ברצפה כמקובל בארץ. בכך מונעים את הנזקים הנגרמים לריצוף כתוצאה מרטיבות.

 

לאתר של אבן בראשית

http://evenbereshit.co.il

Leave a Reply