top of page
רקע רוחבAsset 7.png

ברוכה הבאה לעלמיא

אישהAsset 8.png
Picture5.png

על עלמיא

בישראל נכנסות להריון אלפי נערות מידי שנה, אך אין אף מענה ייעודי, רגיש ומותאם להן. היריון בקרב נערות הינו אירוע חיים מורכב המתאפיין בקשיים ייחודיים מבחינה כלכלית, בריאותית, רגשית וחברתית, אשר עלולים להותיר את הנערה חסרת משאבים להתמודדות עם ההורות או ההפלה. עם זאת, כיום אין מענים ייעודים לנערות בהריון, שאינם מקדמים אג'נדה בעד או נגד הפלות, ונערות נותרות להתמודד לבדן עם סיטואציות בלתי אפשריות. 

עלמיא מהווה מרחב בטוח וניטרלי אשר שם בראש מעיינו את הזכות של הנערות לקבל החלטות בנוגע לגופן. מטרתנו היא לספק לנערות את התמיכה והמידע הדרוש להן כדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורן, ולסייע לה להתמודד עימה. המיזם יספק לנערות מידע וינגיש שירותים בתחום הרפואה, בריאות הנפש, הרווחה והמשפט, וכן יסייע בהתרת החסמים בפניה לסיוע. במקביל, המיזם פועל לקדם מדיניות מותאמת לצרכיהן בתחומים המשפט, הרווחה והבריאות.

המיזם מתנהל במדיה הדיגיטלית, באמצעות אפליקציה, אתר ועמודים ברשתות החברתיות, בהתאמה לצרכים ולשפה של הנערות כיום. זאת במטרה לאפשר לנערות למצוא אותנו בחיפוש גוגל פשוט, ולהשתמש בשירותים של עלמיא בצורה דיסקרטית ובטוחה. בפלטפורמות השונות הנערות יוכלו למצוא מידע מהימן, שאלות ותשובות, קישורים מהירים ונוחים לגופים המענקים שירותים ומענה מותאם סיטואציה, בעברית ובערבית. היות שהיריון נעורים נפוץ בקרב אוכלוסיות שונות, ובהתאם הצרכים משתנים מנערה לנערה- עלמיא מספקת מעטפת מודולרית, במטרה לאפשר לכל נערה לצרוך את המענים הדרושים לה.

 

 

מטרת המיזם

במציאות שבה נשים בכלל ונערות בפרט מקבלות לעיתים תוכפות מסרים מחפיצים, שאינם מכירים בהן כאדם חופשי, ובמיוחד בנושא הרגיש והמורכב של הריונות לא מתוכננים מיזם עלמיא נועד לייצר מרחב בטוח ומעצים.

מיזם עלמיא לא מעודד ילודה בקרב נערות, כמו שאינו מעודד הפלה, למעשה, אלא נוסד מתוך אמונה אמיתית שבכל גיל, הבחירה נמצאת בידיים של הנערה או האישה שמתמודדת עם ההריון. מיזם עלמיא שואף לתת לנערות כלים, וביטחון - רגשי ופיזי, לצד מידע אמין ונגיש, שנמצא במדיות שנוחות להן, כדי לאפשר להן לקבל את ההחלטה שלהן ממקום מועצם ומושכל, ותוך ידיעה שהליווי של מיזם עלמיא ימשיך איתן בכל החלטה שיקבלו.

 

על הקמת המיזם

"קשה לשים את האצבע על הרגע שבו נולד הרעיון, לפעמים נראה לי שהוא תמיד היה שם. אבל אני בהחלט יכולה לשים את האצבע על הרגעים, אוסף של מפגשים, שעיצבו אותו והפכו רעיון למיזם – מיזם עלמיא.

המפגש עם ד' שנכנסה להריון בגיל 15, והחליטה לשמור את ההריון ולתת להוריה לגדל את התינוק.

המפגש עם א' שנכנסה להריון בגיל 14 והחליטה לעשות הפלה.

המפגש עם ס' שבגיל 17 נכנסה להריון בפעם הרביעית והחליטה שהפעם היא תשמור אותו ותגדל את התינוק, אך עברה הפלה טבעית בחודש רביעי.

המפגש עם ר' שילדה את בנה הבכור בגיל 18, ובעודה בחדר הלידה פתחה קבוצת ווטסאפ עם שלוש נשים שהיו יקרות לה בעבר, כי בחדר לידה עצמו היה איתה רק הצוות הרפואי.

במפגש עם מ' נערה בת 16 שהכרתי זמן קצר אחרי שגילתה שהיא בהריון, הרעיון כבר היה בשל.

בתוך הניסיון לעזור למ' בלבטים, בהחלטות, בחששות ובתקוות, ולמצוא לה מענים ותמיכה הבנתי כמה מורכבת וסבוכה ההתמדדות עם הריון נעורים. וכך הפך הרעיון למיזם עלמיא. מיזם שיתן מענה לכל אותן נערות, ולנערות אחרות שמתמודדות גם הן עם הריון נעורים. שירכז את המענים הקיימים והבטוחים, שינגיש מידע, שיסייע במיצוי זכויות, שייצר מרחב בטוח לחקור בו כדי לקבל החלטות מושכלות ושיצמיח לאט לאט, מתוך הצרכים שיעלו הנערות, מענים נוספים. "

 

נעמה זקס,

עובדת סוציאלית ומתמחה בעריכת דין,

מקימה ומנהלת את מיזם עלמיא

 

 

שיתופי פעולה

המיזם השתתף בחממת היזמות "אחד מחמישה" של מכון חרוב בשנת 2021 וזכה במקום הראשון.

בנוסף המיזם השתתף בתחרות Miss Fix The Universe 2021.

 

נשמח לשמוע מכן ומכם,

להקים יחד שיתופי פעולה חדשים,

ולייצר עולם טוב יותר עבור נערות המתמודדות עם היריון נעורים.

Picture13.png
Picture2.png
צור קשר
Selfie
bottom of page